تجمل گرايي در تهيه ي وسيله نقليّه:

در بحث پيش ملاحظه شد كه در روايات، منزل وسيع از سعادت و خوشبختي انسان قلمداد شده است. همين طور در احاديث، حضرات معصومين (ع) از مَرْكَب سالم و راهرو نيز، به همين عنوان ياد نموده اند. رسول گرامي (ص) فرمودند:  از سعادت فرد مسلمان،وسعت مسكن و همسايه صالح و مركب راهرو است[1].

مركب، در زمانهاي گذشته منحصر در اسب و قاطر و الاغ و… بوده و امروزه اتومبيل و موتورسيکلت و مانند آن‌ها را نيز شامل است.گفتني است كه اسلام، تجاوز از حد اعتدال را در همه امور زندگي، از جمله، در وسيله نقليه مذموم مي‌داند. امام صادق (ع) مي‌فرمايد: « أَ تَرَي اللَّهَ ائْتَمَنَ رَجُلًا عَلَي مَالٍ يَقُولُ لَهُ أَنْ يَشْتَرِيَ فَرَساً بِعَشَرَةِ آلَافِ دِرْهَمٍ وَ تُجْزِيهِ فَرَسٌ بِعِشْرِينَ دِرْهَماً …ً ثُمَّ قَالَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ [2]؛  آيا گمان داري بخاطر داشتن مال فراوان، كسي مجاز است اسبي را به ده‌هزار درهم بخرد، در حالي‌كه اسب بيست درهمي او را كفايت مي‌كند؟ مگر نه‌اين است كه خداوند فرموده: اسراف نكنيد كه خدا اسراف‌كنندگان را دوست ندارد!»

حال كسي كه با داشتن يك اتومبيل پيكان، نيازش برآورده مي‌شود، آيا مجاز است خودروهاي گران‌قيمت خارجي خريداري نمايد؟

البتّه شايان ذكر است كه هميشه خريد وسيله نقليه يا اجناس ديگر ارزان دليل بر اعتدال نبوده بلكه گاه جنسي با قيمت نازل تهيّه مي‌شود در صورتي كه مي‌توان با همان مبلغ يا اندكي بيشتر وسيله‌اي با دوامتر و مفيدتر از آن تهيّه نمود. در اين صورت خريد جنس ارزان، نوعي اسراف خواهد بود.

يكي از اصحاب حضرت كاظم (ع) مي گويد:

حضرت به من فرمودند:چه مركبي داري عرض كردم: داراي الاغي هستم. فرمود: آن را چقدر خريده اي گفتم: به سيزده دينار. فرمود: اين كار اسراف است كه الاغي را به اين مقدارخريداري كني و برذون تهيه نكني.عرض كردم:آقاي‏من! خرج برذون از الاغ بيشتر است. فرمود: آن كس كه الاغ را روزي مي دهد برذون را هم خواهد داد

.برذون، كه همان يابو و اسب باربر است، اضافه بر اين كه كار حمل و نقل را به خوبي انجام مي دهد، فوايد ديگري را نيز داراست كه امام (ع) در دنباله گفت وگوبه يكي از مهم ترين آنها در آن عصر اشاره مي فرمايد: آيا نمي داني هر كس مركبي را نگهداري نمايد و در انتظار فرمان ما باشد و با اين آمادگي دشمن ما را به خشم آورد و به ما منسوب باشد، خداوند روزي را بر او جاري و سينه اش را وسيع خواهد ساخت و به آرزوهايش نايل مي نمايد و در گرفتاري ها و احتياجات ياور اوخواهد بود.[3]

[1] شيخ حر عاملى، پيشين ،  ج‏3، ص‏588.

[2] شيخ حر عاملى، پيشين ،  ج : 11 ص : 500

[3] شيخ عباس قمي، پيشين ، ج‏1، ص‏616

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

نظر اسلام درباره تجمل گرايي